Woda Piwniczanka w szklanych butelkach

Woda Piwniczanka w szklancePiwniczanka to wysokozmineralizowana woda, która ceniona jest za swoje właściwości prozdrowotne. Nazwę zawdzięcza ona miejscowości, w której jest pozyskiwana. Piwniczna-Zdrój to urokliwe miasteczko położone w województwie małopolskim na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego w środku Beskidu Sądeckiego, nieopodal Pienin i Tatr. Historia związana z odwiertami w poszukiwaniu wód mineralnych ma tu swój początek już w połowie XX wieku, jednakże lecznicze właściwości tutejszych wód znane i cenione są od wielu pokoleń.

Historia i pochodzenie – woda Piwniczanka

Nazwa związana z prozdrowotną wodą wiąże się z miejscowością, w której jest ona wydobywana na masową skalę. Historia miasta sięga roku 1348, kiedy to Królewskie Wolne Miasto Piwniczna zostało założone przez króla Kazimierza Wielkiego. Niebagatelne znaczenie dla rozwoju osady miało przede wszystkim jego na ważnych szlakach handlowych. Nazwa miejscowości nie jest jednoznaczna, gdyż historycy podają dwie możliwe opcje. Jedną z nich jest teoria, iż nazwa miała swój początek już w XVIII wieku i odnosi się do zwężenia rzeki Poprad w okolicy Międzybrodzia, zwanego „wąskim przesmykiem, gardzielą”. Drugą teorią związaną z nazwą miasta jest domniemane istnienie szeregu kanałów i przejść podziemnych, które miałyby pełnić funkcje obronne za czasów średniowiecza. Jednakże występowanie w tym regionie szybów i lochów nie zostało nigdy potwierdzone przez historyków.

Piwniczna-Zdrój

Pierwsze odwierty mające na celu znalezienie źródła prozdrowotnej wody miały miejsce już w 1931 roku, natomiast jej butelkowanie na masową skalę nadeszło wraz z rokiem 1968. W 1932 roku Piwnicznej-Zdrój nadano miano uzdrowiska. Za odkrycie i popularyzację piwniczańskiej wody prozdrowotnej odpowiada doktor Juliusz Korwin Gąsiorowski, który pod koniec XIX wieku zasmakował w miejscowej wodzie, a jej zalety potwierdził badaniami naukowymi. Dzięki jego rekomendacjom miasto zaczęli odwiedzać pierwsi turyści, którzy zażywali kąpieli oraz stosowali na szeroką skalę kurację wodą pitną.

Właściwości lecznicze wody mineralnej Piwniczanki

Piwniczanka klasyfikuje się do wód wysokozmineralizowanych, zawiera aż 1707 mg składników mineralnych na jeden litr wody. Piwniczanka należy do jednych z najzdrowszych wód polskich, a przy tym jest smaczna. Polecana również do konsumpcji w trakcie posiłków.

Największe znaczenie dla jej właściwości leczniczych ma wzajemny stosunek zawartych w niej pierwiastków chemicznych, który umożliwia skuteczne i szybkie wchłanianie ich przez organizm ludzki.

Piwniczanka woda mineralna jej skład i pH

Piwniczanka to woda, która wyróżnia się na rynku wód przede wszystkim za sprawą idealnych proporcji wapnia i magnezu. Dzięki stosunkowi 2:1, woda jest wyjątkowo dobrze przyswajana przez organizm ludzki. Posiada jednocześnie wysoki pH 6,3.

Wapń (168mg/litr)

Wapń jest jednym z podstawowych pierwiastków odpowiedzialnych za poprawne funkcjonowanie organizmu. Warto zaznaczyć, że aż 99% tego pierwiastka znajduje się w kościach i zębach. Jest on niezbędny w wielu procesach biochemicznych zachodzących w naszym organizmie, dlatego konieczne jest ciągłe dostarczanie tego składnika w różnych, łatwo przyswajalnych formach. Dzięki pierwiastkowi, jakim jest wapń, dochodzi m.in. do przewodnictwa mięśniowo-kostnego, bądź procesów krzepnięcia krwi.

Magnez (79mg/litr)

Magnez należy do składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, gdyż działa przeciwmiażdżycowo i reguluje ciśnienie tętnicze krwi. Ponadto wykazuje działanie przeciwstresowe oraz w istotnym stopniu zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele nowotworów. Magnez stymuluje również prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Wodorowęglany (1267mg/litr)

Wodorowęglany są wymaganym składnikiem diety osób chorych na nadkwasotę, gdyż pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego układu trawiennego. Warto zaznaczyć również ich prozdrowotny wpływ przy początkowych stanach cukrzycy.