Woda Borjomi – najcenniejszy skarb Gruzji

Odpowiednie nawodnienie organizmu to nie tylko filar zdrowia i doskonałej kondycji, ale także nienagannego i młodego wyglądu. Woda mineralna zgodnie z obowiązującym stanem prawnym musi charakteryzować się „pierwotną czystością pod względem chemicznym i mikrobiologicznym oraz charakterystycznym stabilnym składem mineralnym, a w określonych przypadkach także właściwościami mającymi znaczenie fizjologiczne, powodującymi korzystne oddziaływanie na zdrowie ludzi”. Wody mineralne o zawartości co najmniej 1500 mg/ litr rozpuszczalnych składników stałych w postaci jonów uznaje się za wody wysokozmineralizowane.

Taka też jest legendarna woda Borjomi, jeden z najznakomitszych symboli Gruzji. Powtarzane od ponad stu lat badania jej składu jednoznacznie wskazują, że nic nie zmienia się w formule tej wody. Z dużym prawdopodobieństwem sięgając dziś po butelkę wody Borjomi, pijemy wodę o składzie takim, jak tysiące lat temu. Ta wydobywana z głębi ziemi woda to bez wątpienia unikat na skalę światową. Co o niej wiadomo? I dlaczego warto ją pić?

Historia wody Borjomi

Pierwszy potwierdzony kontakt ludzi z wodą Borjomi prawdopodobnie miał miejsce ponad tysiąc lat temu – na taki okres datowane są bowiem kamienne wanny, które odnaleziono w okolicy ujść wody. Potem o wodzie Borjomi było cicho przez długi czas, aż do XIX wieku, gdy stacjonujący w Kaukazie żołnierze rosyjscy przypadkowo odkryli, iż tamtejsza woda doskonale redukuje dolegliwości żołądkowe i bóle brzucha. Ułatwiło to wycieńczonej chorobami armii carskiej podbój Gruzji. Od tego czasu stale rosła popularność leczniczych źródeł odkrytych u brzegu rzeki Borjomi. W 1850 roku założono park wód mineralnych, a cztery lata później – pierwszą rozlewnię. I tak historia i właściwości wody Borjomi fascynują aż do dziś, gdyż woda ta nagradzana jest na międzynarodowych wystawach i eksportowana do ponad 30 krajów świata.

Woda Borjomi ma pochodzenie wulkaniczne, a jej wiek szacowany jest na 1500 lat. Powstaje ona na głębokości 8 – 10 km pod powierzchnią ziemi, skąd wypychana jest na powierzchnię przez dwutlenek węgla. Pokonując tak długą drogę, woda Borjomi wypłukuje i porywa ze sobą najcenniejsze minerały z głębi ziemi. Jest ich ponad 60, co czyni wodę Borjomi niezwykle cennym źródłem minerałów, obfitującym we wszystkie niezbędne organizmowi mikroelementy. Co więcej, jako że występują one w swej najbardziej naturalnej, pierwotnej formie – są doskonale przyswajane przez organizm.

Ujścia znajdują się na wysokości od 850 do 2500 m n. p. m. w parku Narodowym Borjomi – Haraguli. Uzyskana z dziewięciu odwiertów woda trafia do nowoczesnej rozlewni, gdzie – przestrzegając wszelkie normy bezpieczeństwa i jakości – rozlewana jest do butelek. Ta jedna z najbardziej ekskluzywnych wód na świecie zdobyła wiele międzynarodowych nagród i wyróżnień w dowód uznania jej niezwykłego smaku i właściwości. Co można zyskać regularnie pijąc wodę Borjomi?

Właściwości wody Borjomi

Woda Borjomi wyróżnia się wysoką zawartością wodorowęglanów oraz niezwykle wysokim stopniem mineralizacji, rzędu 5, 5 – 7, 5 g/ l. Umożliwia to zakwalifikowanie wody Borjomi do wód o właściwościach leczniczych, przeznaczonych do codziennej konsumpcji. Prozdrowotne właściwości wody Borjomi są nie do przecenienia. Zauważalne natychmiast po spożyciu korzyści dla zdrowia i samopoczucia to m. in.:

– złagodzenie niestrawności

– likwidacja bólów brzucha

– redukcja nadkwasoty żołądka i zgagi

– wspomaganie wydzielania enzymów trawiennych

– sprawniejsza praca wątroby

Woda Borjomi odkwasza organizm i doskonale nawadnia, przez co poprawia samopoczucie i dodaje energii. Uzupełniając poziom elektrolitów, zapewnia idealne nawilżenie podczas upału czy wzmożonej aktywności fizycznej.

Dzięki ogromnej zawartości cennych i niezbędnych dla zdrowia minerałów, alkaliczna woda Borjomi uzupełnia zapotrzebowanie na najważniejsze mikroelementy, zapobiegając ich niedoborom. Dzięki znaczącej zawartości jonów potasu i sodu, woda Borjomi reguluje gospodarkę wodno – elektrolitową oraz ciśnienie krwi. Usprawnia pracę nerek i mięśni, wspomaga koncentrację i pamięć, korzystnie wpływając na procesy myślowe.

Dzięki sporej zawartości wapnia i magnezu, woda Borjomi zapobiega poważnym konsekwencjom niedoboru tych pierwiastków. Mowa chociażby o osłabieniu mięśniowym i chronicznym zmęczeniu, problemach z koncentracją, drażliwości i podatności na stres. Ponadto wapń i magnez są kluczowe dla właściwej pracy serca i naczyń, zatem regularne spożywanie wody Borjomi sprzyja profilaktyce chorób układu krążenia. Zawarte w wodzie jony fluoru dbają o piękne i zdrowe zęby, zaś jony jodkowe regulują pracę tarczycy, której schorzenia są diagnozowane coraz częściej. Warto zatem zadbać o tarczycę poprzez zapewnienie odpowiedniej podaży jodu.

Warto uświadomić sobie, jak wiele zrobimy dla siebie i własnego zdrowia, gdy regularnie będziemy pić wodę Borjomi. Wszak nie bez powodu zdobyła ona uznanie na całym świecie i nazywana jest najbardziej ekskluzywną wodą świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *